Akademicki Tydzień Książki (27.11.2023 – 1.12.2023)

Plakat informujący o Akademickim Tygodniu Książki 2023

Podobnie jak w ubiegłym roku dwie uczelniane jednostki, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, organizują Akademicki Tydzień Książki. Jest to święto książki naukowej, a szczególnie publikacji pracowników Uniwersytetu Śląskiego, wydanych w WUŚ w ostatnich miesiącach i latach, oraz udostępnianych na cały świat w repozytoriach i bazach danych przez CINiB-ę.

W tym roku tematem przewodnim ATK będą klimat, środowisko i humanistyka. Szczególnie będzie nas interesować to, co mają do opowiedzenia o środowisku autorzy publikacji UŚ, także tych czasopiśmiennych. Chcemy w ten sposób nawiązać do działań, podjętych już przez UŚ, wobec rzeki Rawy i krajobrazów powęglowych (ŚFN 5 i ŚFN 6). Na uczestników ATK czeka wiele atrakcji: warsztaty o książce, edukacji i klimacie, spotkania o książkach historycznych, prawniczych, filmoznawczych, kulturoznawczych, polonistycznych, literaturoznawczych i teologicznych, debaty o środowisku i czytaniu. Na warsztaty i wycieczki obowiązują zapisy, na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.

W czasie trwania Akademickiego Tygodnia Książki będzie prowadzona sprzedaż publikacji Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego. Wszystkie książki będzie można nabyć z 20% rabatem.

Spotkania będą odbywały się w sali konferencyjnej w holu głównym (poziom 0). Wycieczki po gmachu biblioteki odbywają się z przewodnikiem (rejestracja: wycieczki@ciniba.edu.pl). Przez czas trwania ATK do dyspozycji Uczestników i Uczestniczek pozostaje przestrzeń Akwarium (poziom 1), gdzie można odpocząć, zrelaksować się, skorzystać z wygodnych puf oraz zagrać w gry planszowe.

W holu głównym na poziomie 0 (panele wystawiennicze i wysokie szklane gabloty) prezentowane będą wystawy: „Śląsk jakiego nie chcemy oglądać” oraz wystawa pt. „Klimatyczny Śląsk” (organizator: Pałac Młodzieży w Katowicach).

Wystawa pt. „Śląsk jakiego nie chcemy oglądać” ukazuje wnikliwe i poruszające fotografie Franco Zeccina, które dokumentują piętno przemysłu ciężkiego odciśnięte na krajobrazie Śląska oraz jego mieszkańcach.  Włoski artysta napisał o swoim przedsięwzięciu: “w okresie od września 1990 roku do maja 1991 roku przez cztery miesiące fotografowałem Śląsk. Odwiedzałem szpitale, kliniki, centra rehabilitacji, fabryki, kopalnie, wysypiska śmieci, szkoły, domy robotników, więzienia, stadiony, kościoły, cmentarze. Wędrowałem przez miasteczka regionu, mijając ludzi, wstępując do piwiarni, sklepów, jeżdżąc tramwajami i autobusami. Pracowałem w kontakcie z lekarzami, terapeutami, epidemiologami, naukowcami, policją i kryminologami, księżmi, nauczycielami, etnografami, administracją miejską i wojewódzką. Aby lepiej udokumentować moje zdjęcia, zebrałem i połączyłem informacje oraz dane statystyczne z różnych naukowych i oficjalnych źródeł”.

Wystawa pt. „Klimatyczny Śląsk” to mikrocząstka zbioru prac wychowanków Pałacu Młodzieży im. Profesora A. Kamińskiego przedstawiająca Śląsk w ujęciu industrialnym oraz dziewiczym, naturalnym.
Grafika i rękodzieło zostały tutaj zestawione ze zdjęciami przyrody Śląska, która w wyniku działań człowieka traci swoją naturalną i odwieczną bioróżnorodność. Prace powstały pod kierunkiem prowadzących zajęcia „EduArt – spotkania z KLIMATEM”: Agnieszki Kowalczyk, Jadzi Korzeniowskiej, Karoliny Sznury, Agnieszki Zając-Wnukowskiej.

Opublikuj:

Pozostałe aktualności

Wycieczka terenowa wzdłuż zlewni Rawy

25 września 2024 r. odbyła się wycieczka terenowa, podczas której uczestnicy zgłębiali historię rzeki Rawy i jej przekształcenia związane z transformacją przemysłową w obszarze aglomeracji

Mamy ołów we krwi

Zachęcamy do lektury artykułu „Mamy ołów we krwi” o walce Jolanty Wadowskiej-Król, „doktórki” z Katowic o zdrowie i życie młodych pacjentów z Szopienic. Tutaj link

Podcast o surowcu, który rozpalił świat

Informujemy, że książka „Coal: Nature and Culture” autorstwa Ralpha Crane’a ukazała się w polskim przekładzie jako „Węgiel. Natura i kultura” nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego. Autorami

Żegnaj, węglu

Badania prowadzone przez dr hab. Martę Tomczok, prof. UŚ pokazują, jak dużą rolę w oswajaniu dekarbonizacji może odegrać kultura. Zdaniem naukowczyni w ostatnich dekadach polska

Send Us A Message

Our goal is to help people in the best way possible. this is a basic principle in every case and cause for success. contact us today for a free consultation. 

Practice Areas

Newsletter

Sign up to our newsletter