Podobnie jak w ubiegłym roku dwie uczelniane jednostki, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka oraz Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, organizują Akademicki Tydzień Książki. Jest to święto książki naukowej, a szczególnie publikacji pracowników Uniwersytetu Śląskiego, wydanych w WUŚ w ostatnich miesiącach i latach, oraz udostępnianych na cały świat w repozytoriach i bazach danych przez CINiB-ę.
W tym roku tematem przewodnim ATK będą klimat, środowisko i humanistyka. Szczególnie będzie nas interesować to, co mają do opowiedzenia o środowisku autorzy publikacji UŚ, także tych czasopiśmiennych. Chcemy w ten sposób nawiązać do działań, podjętych już przez UŚ, wobec rzeki Rawy i krajobrazów powęglowych (ŚFN 5 i ŚFN 6). Na uczestników ATK czeka wiele atrakcji: warsztaty o książce, edukacji i klimacie, spotkania o książkach historycznych, prawniczych, filmoznawczych, kulturoznawczych, polonistycznych, literaturoznawczych i teologicznych, debaty o środowisku i czytaniu. Na warsztaty i wycieczki obowiązują zapisy, na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.
W czasie trwania Akademickiego Tygodnia Książki będzie prowadzona sprzedaż publikacji Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego. Wszystkie książki będzie można nabyć z 20% rabatem.
Spotkania będą odbywały się w sali konferencyjnej w holu głównym (poziom 0). Wycieczki po gmachu biblioteki odbywają się z przewodnikiem (rejestracja: wycieczki@ciniba.edu.pl). Przez czas trwania ATK do dyspozycji Uczestników i Uczestniczek pozostaje przestrzeń Akwarium (poziom 1), gdzie można odpocząć, zrelaksować się, skorzystać z wygodnych puf oraz zagrać w gry planszowe.
W holu głównym na poziomie 0 (panele wystawiennicze i wysokie szklane gabloty) prezentowane będą wystawy: „Śląsk jakiego nie chcemy oglądać” oraz wystawa pt. „Klimatyczny Śląsk” (organizator: Pałac Młodzieży w Katowicach).
Wystawa pt. „Śląsk jakiego nie chcemy oglądać” ukazuje wnikliwe i poruszające fotografie Franco Zeccina, które dokumentują piętno przemysłu ciężkiego odciśnięte na krajobrazie Śląska oraz jego mieszkańcach. Włoski artysta napisał o swoim przedsięwzięciu: “w okresie od września 1990 roku do maja 1991 roku przez cztery miesiące fotografowałem Śląsk. Odwiedzałem szpitale, kliniki, centra rehabilitacji, fabryki, kopalnie, wysypiska śmieci, szkoły, domy robotników, więzienia, stadiony, kościoły, cmentarze. Wędrowałem przez miasteczka regionu, mijając ludzi, wstępując do piwiarni, sklepów, jeżdżąc tramwajami i autobusami. Pracowałem w kontakcie z lekarzami, terapeutami, epidemiologami, naukowcami, policją i kryminologami, księżmi, nauczycielami, etnografami, administracją miejską i wojewódzką. Aby lepiej udokumentować moje zdjęcia, zebrałem i połączyłem informacje oraz dane statystyczne z różnych naukowych i oficjalnych źródeł”.
Wystawa pt. „Klimatyczny Śląsk” to mikrocząstka zbioru prac wychowanków Pałacu Młodzieży im. Profesora A. Kamińskiego przedstawiająca Śląsk w ujęciu industrialnym oraz dziewiczym, naturalnym.
Grafika i rękodzieło zostały tutaj zestawione ze zdjęciami przyrody Śląska, która w wyniku działań człowieka traci swoją naturalną i odwieczną bioróżnorodność. Prace powstały pod kierunkiem prowadzących zajęcia „EduArt – spotkania z KLIMATEM”: Agnieszki Kowalczyk, Jadzi Korzeniowskiej, Karoliny Sznury, Agnieszki Zając-Wnukowskiej.