Podczas wakacji zachęcamy do zwiedzenia Krämerbrücke (z niem. „Most Kramarzy”), czyli najstarszej świeckiej budowli w Erfurcie. Jednocześnie to najbardziej rozpoznawalny zabytek miasta. Jedyny na północ od Alp most o konstrukcji zamkniętej, dwustronnie zabudowany domami z muru pruskiego. Ciągnie się od placu Benedyktyńskiego na starówce do Małego Rynku (Wenigemarkt) znajdującego we wschodniej części przedłużenia Starego Miasta.
Most ten postawiono obok brodu, na szlaku królewskim Wschód-Zachód przez rzekę Gerę (Via Regia). Pierwotnie zbudowany jako drewniany most nad Gerą, został po raz pierwszy przebudowany w 1117 roku po serii pożarów. Pierwsza oficjalna nazwa mostu to „PONS rerum venalium”, którą to użyto już w roku 1156. Już na drewnianym moście istniała obustronna zabudowa kramami.
Most kamienny zbudowany został w 1325 r. Szeroki potok na długości 79 m jest pomostowany 6 sklepieniami kolebkowymi. Krämerbrücke pierwotnie składał się z 62 domów, a obecnie ma 32 domy.
Aktualnie w domach mostu znajdują się sklepy, najczęściej z wyrobami rękodzieła ludowego, domy sztuki i antykwariaty. Poza domami 15, 20, 24 i 33 wszystkie są własnością miasta Erfurt.
Foto: Lucyna Sadzikowska