Rzeka Saara, która przepływa przez najmniejszy – pod względem powierzchni, jak i populacji – kraj związkowy w Niemczech, ma 246 km długości (powierzchnia zlewni – 7,3 tys. km²) i jest prawym, największym dopływem Mozeli. Jej dorzecze ma powierzchnię 7431 km², z czego 3605 km² znajduje się w Niemczech. Rzeka Saara, symbol graniczącego z Francją i Luksemburgiem landu Saara, daje możliwość, by mieszkańcy i turyści aktywnie spędzali czas na wodzie. Można popływać kajakiem, wybrać się w rejs promem lub powędkować. W okolicy nie brakuje ścieżek rowerowych, które umożliwiają podziwianie piękna Saary. Najbardziej urokliwy odcinek znajduje się w miejscowości Mettlach, gdzie koryto rzeki tworzy wyjątkowy meander, nazywany przez miejscowych Saarschleife.
Źródła Saary znajdują się w Alzacji w północnych Wogezach. Rzeka płynie przez wschodnią Lotaryngię, w środkowym biegu meandruje poprzez Zagłębie Saary. Koło Konz wpada do Mozeli.
Saara, połączona Kanałem Węglowym Saary o długości 63 km z Kanałem Marna-Ren, jest żeglowna od miasta Sarreguemines. Na odcinku od Saarbrücken do ujścia rzeka jest żeglowna dla barek o długości do 190 m i intensywnie wykorzystywana do transportu, a powyżej Saarbrücken rzeka i Kanał Węglowy Saary są żeglowne tylko dla małych jednostek z uwagi na wielkość śluz. Rzekę skutecznie wykorzystuje się do ruchu turystycznego.
Foto: Lucyna Sadzikowska