Na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego odbył się wykład geolożki dr hab. Iwony Jelonek, prof. UŚ pt. „Ukryte oblicze podziemnego miasta” w ramach Tygodnia Śląska Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Podczas wykładu badaczka opowiedziała o Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w którym eksploatacja węgla kamiennego trwa nieprzerwanie od 1542 roku. W ciągu ostatnich 200 lat na obszarze blisko 1850 km² wydobyto na powierzchnię miliardy metrów sześciennych skał i wydrążono dziesiątki tysięcy kilometrów podziemnych chodników, z których najgłębsze sięgają 1200 metrów. Górnictwo węgla kamiennego na Śląsku wytworzyło swoiste podziemne miasta.
Dr hab. Iwona Jelonek, prof. UŚ, która współpracuje z członkami zespołu Geo-Eko-Humanistyka, jest ekspertką w dziedzinie petrologii organicznej, zajmuje się oceną jakości paliw stałych oraz procesem karbonizacji węgla, a także oceną jakości i przydatności biomasy we wszystkich procesach i technikach spalania. Ponadto koordynuje badania ukierunkowane na identyfikację zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych znajdujących się w próbkach środowiskowych (gleba, powietrze i woda). Prowadzi intensywne działania związane z OZE, co ma przełożenie na konkretne zrealizowane wdrożenia w zakresie pozyskiwania naturalnych źródeł ciepła. Dzięki prowadzonej działalności łączy naukę z przemysłem, opracowuje nowoczesne technologie dla poprawy jakości powietrza oraz ochrony środowiska naturalnego.