Warsztaty terenowe w Katowickich Wodociągach S.A.

Podczas warsztatów terenowych grupa studentek i studentów wraz z prof. dr. hab. Andrzejem Kowalczykiem, członkiem zespołu Geo-Eko-Humanistyka oraz dr hab. Damianem Absalonem, prof. UŚ wzięła udział w spotkaniu z przedstawicielami Katowickich Wodociągów S.A.

Podczas seminarium można było wysłuchać wykładu zatytułowanego „Oczyszczalnia ścieków Gigablok – Centrum w Katowicach”, a także prelekcji Doroty Konopki i Katarzyny Warlińskiej na temat „Systemu odprowadzania ścieków i wód opadowych w mieście na przykładzie obszaru obsługiwanego przez Katowickie Wodociągi S.A.”.

Warto podkreślić, że Katowickie Wodociągi S.A świadczą usługi wodociągowo-kanalizacyjne na terenie miasta Katowice.

Obsługują 270 tys. mieszkańców miasta Katowice poprzez blisko 26 tys. przyłączy –19 tys. przyłączy zasila gospodarstwa domowe a ponad 7 tys. przyłączy dostarcza wodę do odbiorców instytucjonalnych, w tym żłobków, szkół, przedszkoli, szpitali.

Średnio w ciągu doby dostarczają mieszkańcom ogółem ponad 39 tys. mᴲ wody oraz odprowadzają ogółem prawie 51 tys. mᴲ ścieków z miast: Katowice, Siemianowice Śląskie, Czeladź i z części Sosnowca.

Sieć kanalizacyjna oraz obiekty typu przepompownie jest obsługiwana przez dwa Oddziały:

– Oddział Eksploatacji Sieci Kanalizacyjnej Północ TKC,

– Oddział Eksploatacji Sieci Kanalizacyjnej Południe TKP.

Długość eksploatowanej sieci kanalizacyjnej wynosi ponad 900 km.

Miasto Katowice jest położone w zlewniach 4 rzek: Rawy, Brynicy, Mlecznej i Kłodnicy. Dlatego wybudowano 4 oczyszczalnie ścieków, które są eksploatowane przez Katowickie Wodociągi S.A.:

• Oczyszczalnia Ścieków Gigablok
  • Oczyszczalnia Ścieków Dąbrówka Mała
  • Oczyszczalnia Ścieków Podlesie
  • Oczyszczalnia Ścieków Panewniki

o łącznej przepustowości ponad 110 tys. m3 ścieków na dobę.

W oparciu o zlewnie oczyszczalni została wyznaczona aglomeracja Katowice o wielkości wyrażonej RLM = 382 684.

Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego we współpracy m.in. z Katowickimi Wodociągami S.A. pod patronatem Wojewody Śląskiego, Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie oraz NFOŚiGW jest autorem kampanii edukacyjnej „Toaleta to nie śmietnik”.

Opublikuj: